Mozková mrtvice

Cévní mozková příhoda, jinými slovy mozková mrtvice, je vážné onemocnění. Za svůj život se s ní setká každý čtvrtý člověk a až ve třetině případů končí tragicky – smrtí. Zároveň je nejčastější příčinou trvalé invalidity. Důvodem je to, že na rozdíl od jiných nemocí mrtvice nebolí. Její příznaky se často podceňují. Pokud se ale člověk postižený mrtvicí nedostane včas do nemocnice, lékaři mají už jen omezené možnosti, jak ho léčit. 

Online brožura o mozkové mrtvici zde.

picture

Příčiny mozkové mrtvice

Mozková mrtvice se projeví náhle, způsobit ji ale mohou roky špatného životního stylu. Vznik cévní mozkové příhody ovlivňuje například nadměrné pití alkoholu nebo kouření. To zvyšuje riziko mrtvice až šestinásobně. Stačí jeden rok bez cigaret a pravděpodobnost vzniku mozkové mrtvice se snižuje na polovinu. 

Významnou roli hraje také jídlo. Kromě toho, že bychom měli jíst dostatečné množství ovoce a zeleniny, je důležité myslet i na omezení soli. V České republice solíme mnohem více, než se doporučuje. Každý den sníme v průměru třikrát více soli, než bychom měli. Pro začátek stačí si nepřisolovat jídlo a co nejvíce omezit různé polotovary a hotová jídlo do mikrovlnky. Pouze výjimečně bychom měli jíst i nejrůznější slané pochutiny, ať už solené oříšky anebo chipsy či slané tyčinky.

V neposlední řadě je potřeba se hýbat. Obezita i nadváha se také podílejí na vyšším riziku vzniku mrtvice. Doporučuje se cvičit alespoň pětkrát týdně po dobu asi 30 minut. Není potřeba ihned podávat profesionální výkony. Začít můžete s rychlou chůzí anebo uklízením. I to může pozitivně ovlivnit vaše zdraví.

Výše vyjmenované doporučení se nazývají ovlivnitelnými faktory. Znamená to, že každý z nás má možnost tato doporučení dodržet, omezit nezdravé návyky a zlepšit své zdraví. Mozkovou mrtvici kromě ovlivnitelných faktorů ale způsobují i takzvané neovlivnitelné faktory. Mezi ně patří vyšší věk, pohlaví a genetické vlivy.

Léčba mozkové mrtvice

Pro úspěšnou léčbu je nejdůležitější co nejrychleji dostat nemocného do péče lékařů. To uděláte nejlépe tak, že zavoláte záchranku na čísle 155.

Nesnažte se člověka s mrtvicí dopravit do nemocnice sami! 

  • Cévní mozkovou příhodu neumí léčit v každé nemocnici, ale jen ve specializovaných centrech. Záchranáři budou přesně vědět, kam pacienta odvézt. Při převozu se tak neztratí tolik potřebné minuty k úspěšné léčbě.
  • Lékaři a sestry se musí na pacienta s cévní mozkovou příhodou předem připravit. Zamluví CT vyšetření mozku anebo připraví roztok pro rozpuštění krevní sraženiny. Když nemocného přivezete do nemocnice bez ohlášení, všechny procesy se protáhnou a opět se ztrácí to nejdůležitější – čas.

Pokud k mozkové mrtvici došlo kvůli krevní sraženině, která ucpala cévu a do části mozku tak nepřitéká okysličená krev, je potřeba sraženinu odstranit. Lékaři zvolí jednu ze tří možností. Záleží na tom, jak rychle se nemocný dostane do nemocnice a jak moc je mozek už poškozený.

  1. Pokud se nemocný dostane do nemocnice rychle, mohou krevní sraženinu rozpustit speciálním roztokem.
  2. Jestliže se pacient do rukou lékařů dostane později, mají možnost sraženinu vytáhnout speciálním katetrem, který do cévy zavedou.
  3. V případě, že není možné už ani rozpuštění nebo mechanické vytažení, lékaři mají poslední možnost – pokusit se sraženinu odstranit chirurgicky při operaci hlavy.

V České republice je léčba cévní mozkové příhody na vysoké úrovni. Například do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně přijíždějí zahraniční lékaři na školení. Lékaři dokáží rychle reagovat a nemocnému zajistit veškerá vyšetření. Je ale nutné, aby se do nemocnice dostal včas. Proto v případě rozpoznání příznaků mozkové mrtvice ihned volejte záchranku na čísle 155.

Příznaky mozkové mrtvice

Pokleslý ústní koutek, potíže s mluvením či problém udržet obě paže ve stejné výšce. To jsou tři nejčastější příznaky mrtvice. Až budete mít podezření, že někdo ve vašem okolí právě zažívá cévní mozkovou příhodu, otestujte ho třemi jednoduchými úkoly.

Test pomocí metody FAST

  1. Požádejte ho, ať se usměje. Nedokáže se rovnoměrně usmát (a normálně mu to jde)?
    Má jeden ústní koutek pokleslý oproti druhému, případně se mu část tváře vůbec nepohne? Jde o příznak mrtvice!
  2. Zvedněte mu obě paže do výše prsou a požádejte ho, ať je drží předpažené.
    Nedokáže obě ruce udržet v jedné rovině? Jde o příznak mrtvice!
  3. Poproste ho, ať po vás zopakuje krátkou větu.
    Nechápe, co po něm chcete? Nebo je jeho odpověď zmatená a možná vůbec nedává smysl? Jde o příznak mrtvice!

Jestli se u někoho projeví alespoň jeden z výše uvedených příznaků, neváhejte a ihned volejte záchranku na čísle 155. Při mrtvici o životě a smrti rozhodují minuty.

Tyto tři příznaky jsou nejčastější, mozková mrtvice se ale může projevit i dalšími symptomy. Zbystřete, pokud se u dalšího člověka náhle objeví problémy s viděním, závratěmi či rovnováhou, problémy s hybností nejen rukou, ale i nohou – od tuhnutí, oslabení a mravenčení až po částečné ochrnutí.

Cévní mozková příhoda se objeví bez předchozích varování. Zničehonic začnou druhému vypadávat předměty z rukou, začne si stěžovat, že něco nevidí na televizi a přitom před pár minutami ji bez problémů sledoval, při pití mu začne čaj vytékat z koutku úst nebo začne znenadání mumlat anebo zaměňovat běžná slova. Ve všech těchto případech může jít o mozkovou mrtvici. Proto je potřeba okamžitě volat záchranku. Při podezření na mrtvici se čekání na zlepšení stavu nevyplácí. Vyčkáváním jen snížíte šanci nemocného na uzdravení, v některých případech i na přežití.

Ve většině případů mozková mrtvice nebolí. Existují ale výjimky, a proto, pokud vás nebo někoho jiného zastihne náhlá úporná bolest hlavy, volejte 155.

Kontakt

saste.roma@fnusa.cz

Kontaktní formulář

Přečetl jsem si informace o ochraně osobních údajů.

Kde nás najdete?

Mezinárodní centrum klinického výzkumu
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

iconPekařská 664/53, 656 91 Brno-střed

iconiconNemocnice u sv. Anny