Obezita

V počtu obézních Česká republika bohužel zaujímá jedno z předních míst v celé Evropě. Současná pandemická a postpandemická doba navíc zvyšuje riziko, že se ještě více lidí přikloní ke špatnému životnímu stylu.

Online brožura o obezite zde.

picture

Příznaky obezity

Zda patříte, či nepatříte do skupiny lidí ohrožených obezitou, můžete zjistit pomocí jednoduchého výpočtu. Nejjednodušší metodou je tzv. Index tělesné hmotnosti. V angličtině se nazývá Body Mass Index, odtud zkratka BMI. Ten svůj můžete vypočítat pomocí různých online kalkulaček, např. na webu bodymassindex.cz.

Pokud je vaše BMI vyšší než číslo 30, jste velmi pravděpodobně obézní. Jestliže spadáte do kategorie 25–29,9, máte zatím nadváhu, ale obezita vám hrozí, pokud svůj životní styl nezměníte. Zdravou váhu vyjadřuje BMI čísly 18,5–24,9. Tyto hodnoty by měly být vaším cílem. 

Jestli vás zajímá, zda se vám tuk neukládá v okolí břicha, můžete využít ještě jednu domácí diagnostickou metodu. Ta je platná pouze pro dospělé. Zkuste si změřit obvod pasu krejčovským metrem. 

  • Ženy
    • Více než 80 cm v pase naznačuje zvýšené riziko, nad 88 cm pak riziko vysoké.
  • Muži
    • Více než 94 cm v pase ukazuje na zvýšené riziko, výsledek na 102 cm na riziko vysoké.

Příčiny obezity

Faktorů ovlivňujících vznik obezity je několik. Obezita je primárně způsobená nerovnováhou mezi energetickým příjmem a výdejem. To znamená nedostatek pohybu a nevhodný jídelníček. Ten se často skládá z různých sladkostí, slaných pochutin, ale i polotovarů (např. polévky ze sáčku, hranolky, nugetky) nebo jídel, které je potřeba jen ohřát (př. mražená pizza, konzervy anebo zmrazené pečivo).

Kromě nepravidelného stravování, které má na riziko obezity velký vliv, její vznik ovlivňují také stresující životní situace. Ty jsou navíc často spojené i s nedostatkem spánku, který je další příčinou obezity.

Mezi poslední tři významné faktory spadají genetické predispozice, hormony a vliv rodiny a okolí.

Prevence obezity

Nejlepším způsobem, jak předcházet obezitě, je dbát o svůj jídelníček. To znamená jíst pravidelně, ideálně 3x–5x denně a nevynechávat snídani. Ta nastartuje metabolismus a pomůže vám zvýšit úroveň vaší energie i míru soustředění. 

Vaše strava by měla být pestrá. Zkuste jíst zhruba pět porcí zeleniny a ovoce denně a dvakrát týdně si dát libové maso a ryby. Pokud milujete mléčné výrobky, skvěle, kupujte ale spíše polotučné a zakysané produkty. Při nákupu pečiva se doporučuje upřednostnit celozrnné výrobky. V neposlední řadě je dobré omezit polotovary a jídla s vysokým obsahem cukru nebo tuků

Nezapomínejte ani na pitný režim. Každý dospělý by měl denně vypít okolo 1,5 litru tekutiny. Ideálně čisté vody. Alkohol, slazené a energetické nápoje vás nezasytí a navíc zvýší váš denní energetický příjem. Například půllitr piva vyběháte za 24 minut, víno za 22 minut a malý sladký nápoj za 16 minut.

Pokud vás trápí častý pocit hladu, hlídejte si svůj spánek. Jeho nedostatek způsobuje narušení hladiny hormonů, které se projeví větší chutí k jídlu. Zkusit můžete také malý test na rozpoznání hladu a chuti. Hlad postupem času nezmizí, naopak se zhoršuje.

Chuť na konkrétní jídlo ale ve většině případů vymizí do 20 minut.

Kromě jídla je důležité myslet na pohyb. Děti školního věku by se měly hýbat alespoň 60 minut denně. Třikrát týdně by se pak měly věnovat intenzivnímu sportování a posilovacím cvikům.

Pro dospělé platí, že by měli dbát na to, aby se každý týden zapojili do tzv. pohybové aktivity střední intenzity po dobu 150–300 minut. Střední intenzita znamená, že u ní dokážete mluvit s ostatními v krátkých větách a jste lehce zadýchaní. Pokud mluvit nedokážete, jde o vysoce intenzivní cvičení. Do toho se můžete pouštět také. Jestliže se vám nezamlouvá střední intenzita, můžete ji každý týden nahradit 75–150 minutami intenzity vysoké.

Léčba obezity

Nebojte se obrátit na svého praktického lékaře. Pomůže vám diagnostikovat příčinu vašich obtíží a nastavit nejvhodnější způsob léčby. Kromě změny životního stylu můžete očekávat psychologickou podporu a v některých případech i léky anebo bariatrickou operaci, tzv. bandáž žaludku. Pro některé pacienty se doporučuje i lázeňská léčba.

Pokud se vám podaří snížit svou hmotnost o 5–10 %, můžete se těšit na výrazné zlepšení svého stavu a významný úbytek nejrůznějších zdravotních potíží.

Udržet si zdravý vztah k jídlu a zamilovat si pravidelný pohyb není snadné. Je to ale nezbytné proto, abyste se vyhnuli nejen obezitě, ale i jiným onemocněním. Ta mohou ovlivnit kvalitu i délku vašeho života.

Kromě kil navíc a bolestivých kloubů se můžete kvůli obezitě potýkat také s cukrovkou, nemocemi srdce, vysokým krevním tlakem nebo nádorovými onemocněními (zejména rakovinou tlustého střeva, konečníku, prsu anebo urologickými a gynekologickými nádory). Obezita zvyšuje také riziko dýchacích a zažívacích potížích, zhoršené imunity anebo psychických problémů – od nízkého sebevědomí až po deprese. Psychické potíže mohou trápit i děti. Jejich důvodem bývá vyloučení z kolektivu a šikana.

Jestliže má vaše dítě nadváhu nebo trpí obezitou, je důležité navštívit praktického lékaře. Děti s předpoklady k obezitě mohou mít zdravou váhu, na rozdíl od svých vrstevníků ale budou muset vyvinout větší úsilí a potřebovat odbornou pomoc. Hrozí u nich, že pokud své potíže nebudou řešit už v dětství, budou se s kily navíc potýkat i v dospělosti.

Kontakt

saste.roma@fnusa.cz

Kontaktní formulář

Přečetl jsem si informace o ochraně osobních údajů.

Kde nás najdete?

Mezinárodní centrum klinického výzkumu
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

iconPekařská 664/53, 656 91 Brno-střed

iconiconNemocnice u sv. Anny