Mezi nejrizikovější faktory, které silně ovlivňují vznik nádorů, patří kouření, nevhodná strava, nedostatek pohybu, alkohol a sluneční záření.
Kouření
Jen v tabákovém kouři je přes 5 000 zdraví škodlivých chemikálií. Jejich součástí je minimálně 69 známých karcinogenů (látky podporující vznik rakoviny). Žvýkací a šňupací tabák pak obsahuje nejméně 28 karcinogenů.
Kouření může způsobit nejen rakovinu plic, ale také nádory hlavy a krku, jícnu, jater, slinivky, žaludku, děložního čípku, prsu, ledvin, střev nebo močového měchýře. Neexistuje žádná jiná příčina, která by měla tak rozsáhlý škodlivý účinek. Riziko roste s každou cigaretou (záleží i na intenzitě a délce kuřáctví). Po zanechání kouření opět klesá.
Bylo prokázáno významně vyšší riziko vzniku rakoviny u lidí, kteří začali pravidelně kouřit před 20. rokem života. Zároveň je dokázáno, že rizikové je i tzv. pasivní kouření – vdechování cigaretového kouře od jiného člověka/kuřáka. Nejvíce jsou pasivním kouřením ohrožené děti, které žijí s rodiči kuřáky, kteří je svým kouřením ohrožují doma nebo v autě.
U bývalých kuřáků, kteří přestali kouřil před 10 lety, je riziko rakoviny plic poloviční oproti současným kuřákům. Riziko rakoviny hlavy, krku a jícnu významně klesá už 5 let po ukončení kouření.
Nezdravá strava
Až 40 % nádorů je ovlivněno tím, co člověk jí. Pro prevenci rakoviny jsou důležité různé vitamíny, minerály a další látky s antioxidačními účinky. Najdete je v ovoci i zelenině. Důležitý je také dostatečný příjem vlákniny. Před vznikem nádorů například prokazatelně chrání vláknina, kterou najdete v celozrnných výrobcích.
Naopak negativně vaše zdraví ovlivňuje červené maso, tuk, sůl nebo cukr. Zejména pokud je jíte ve velkém množství.