Plicní onemocnění

Mezi plicní onemocnění patří jak astma, tak i rakovina plic a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Právě tato dvě onemocnění jsou velmi závažná, ale jejich příznaky nemusí být nijak nápadné. Pokud kouříte, nechte se zkontrolovat lékařem. I dlouhodobý kašel může být symptomem vážné nemoci.

Online brožura o CHOPN zde.

Online brožura o astmatu zde.

picture

Příznaky plicních onemocnění

Mezi klasické příznaky plicních onemocnění a signály, kterým byste měli věnovat pozornost, patří: kašel, dušnost, bolest na hrudi, rychlé hubnutí, dlouhodobá únava, vykašlávání hlenu, sípání nebo pískot při dýchání.

Pokud zpozorujete na sobě, anebo svých blízkých, některý z výše uvedených příznaků, navštivte co nejdříve svého praktického lékaře. Ten vás může poslat na další vyšetření, která odhalí pravou příčinu vašich potíží. I třeba dušnost, únava a problémy s polykáním mohou být symptomy rakoviny plic

Další vážnou plicní nemocí, kterou mnozí trpí, a ani o tom neví, je tzv. Chronická obstrukční plicní nemoc (zkráceně CHOPN). Ta se projevuje dlouhodobým kašlem, únavou, vykašláváním hlenu dušností a podvýživou. Nejčastěji touto nemocí trpí muži, ale nevyhýbá se ani ženám. CHOPN nejde zcela vyléčit. Čím dřív ale tuto nemoc lékař objeví, tím kvalitnější a lepší život vám pomůže zajistit.

Kašel proto nepodceňujte. Vždy je lepší strávit pár desítek minut u lékaře a zjistit, že jste zdraví, než si říct, že o nic vážného nejde. A podcenit závažnou nemoc.

Příčiny plicních onemocnění

Jedna z hlavních příčin různých plicních onemocnění je kouření. V tabákovém kouři je přes 5 000 zdraví škodlivých chemikálií. Jejich součástí je minimálně 69 známých karcinogenů (látky podporující vznik rakoviny). Žvýkací a šňupací tabák pak obsahuje nejméně 28 karcinogenů.

Kouření může způsobit nejen rakovinu plic, ale také nádory hlavy a krku, jícnu, jater, slinivky, žaludku, děložního čípku, prsu, ledvin, střeva nebo močového měchýře. Neexistuje žádná jiná příčina, která by měla tak rozsáhlý škodlivý účinek. Riziko roste s každou cigaretou (záleží i na intenzitě a délce kuřáctví). Po zanechání kouření opět klesá.

Bylo prokázáno významně vyšší riziko vzniku rakoviny u lidí, kteří začali pravidelně kouřit před 20. rokem života. Zároveň je dokázáno, že rizikové je i tzv. pasivní kouření – vdechování cigaretového kouře od jiného člověka/kuřáka. U bývalých kuřáků, kteří přestali kouřil před 10 lety, je riziko rakoviny plic poloviční oproti současným kuřákům.

Kouření je také nejčastější příčinou CHOPN. To může být způsobeno také dalšími rizikovými faktory, např. pasivním kouřením, vdechováním kouře vznikajícího při vaření nebo prachu.

Léčba plicních onemocnění

Pro léčbu rakoviny plic se využívají různé chirurgické zákroky, chemoterapie a radioterapie, cytostatika a biologická léčba. Chronická obstrukční plicní nemoc se zcela vyléčit nedá. Je ale možné ji potlačit. Proto je důležité včasné odhalení. Nemocný musí přestat ihned kouřit a brát potřebné léky. Doporučuje se také respirační fyzioterapie.

Kontakt

saste.roma@fnusa.cz

Kontaktní formulář

Přečetl jsem si informace o ochraně osobních údajů.

Kde nás najdete?

Mezinárodní centrum klinického výzkumu
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

iconPekařská 664/53, 656 91 Brno-střed

iconiconNemocnice u sv. Anny