Vyšetření u lékaře

Různé zdravotní problémy, které vás trápí, se dají často řešit velmi snadno. Stačí zajít na prohlídku k praktickému lékaři. Možná ho znáte spíš jako obvodního lékaře. Jde o stejného doktora. Ten vám pomůže zjistit příčinu vašich potíží. Kromě předepsání vhodných léků vám může doporučit i rehabilitace nebo lázeňskou léčbu. Záleží na vašich konkrétních zdravotních problémech.

Online brožura o platbách u lékaře zde.

picture

Prohlídka u doktora

Většinu zdravotní péče za vás platí zdravotní pojišťovna. Proto máte zdarma preventivní prohlídky a různá vyšetření.

Pokud byste měli za něco platit, musí vás na to lékař předem upozornit. Může jít třeba o nadstandardní pokoj v nemocnici. Je na vás, jestli ho budete chtít. Pokud ano, budete si muset připlatit. Platí se i za některá speciální vyšetření. I ta můžete odmítnout. Myslete ale na to, že jde o vaše zdraví a zeptejte se doktora na jiné možnosti léčby.

Jestliže byste měli za nějaké vyšetření platit, zeptejte se předem, kolik vás to bude stát. Poptejte se i po ceníku. Pokud na vyšetření kývnete, žádejte od lékaře doklad o zaplacení.

Zdarma není ošetření na pohotovosti. Stojí 90 Kč. Stejnou částku zaplatíte i za návštěvu zubní pohotovosti.

Pokud ale lékař zjistí, že váš stav je vážný a musíte v nemocnici zůstat, nebudete platit ani za pohotovost. Za ošetření na pohotovosti neplatí ani ti, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi.

Kam můžete jít zdarma?

Kdy máte prohlídku zdarma?

praktický lékař

1x za dva roky (děti do 3 let častěji)

gynekolog

1x ročně (od 15 let)

zubař

2x ročně (2x v těhotenství)

Pojišťovna a příspěvky

Pokud v České republice máte nahlášený trvalý pobyt anebo zde pracujete, máte automaticky zdravotní pojištění.

Jestli jste zaměstnaní na smlouvu, platí vaše pojištění zaměstnavatel. Pokud jste živnostníci, platíte si ho jednou měsíčně sami. Zdravotní pojištění za vás může platit i stát. Od zdravotní pojišťovny máte kartičku pojištěnce, se kterou se prokazujete u lékaře.

Zdravotní pojišťovnu můžete měnit jednou za rok (přihlášku podejte do 31. 3. nebo do 30. 9. a změna proběhne za 3 měsíce). Zvažte jen, jestli má váš doktor uzavřenou smlouvu i se zdravotní pojišťovnou, kterou si chcete vybrat. Může ji mít, ale nemusí.

Co vám ještě zaplatí pojišťovna?

Od své zdravotní pojišťovny můžete zjistit, na co konkrétně by vám mohla přispět. Pojišťovny přispívají na prevenci, například na cvičení, vitamíny, dentální hygienu, očkování nebo příspěvky na péči v těhotenství a po narození dítěte.

Informace o příspěvcích najdete na webu vaší pojišťovny. Nebo tam můžete zajít osobně nebo zatelefonovat.

Podmínky příspěvků se každý rok mění. Proto si vždy v novém roce ověřte, jestli platí stále stejná pravidla. Pro proplacení příspěvku budete potřebovat doklady o zaplacení nebo účtenky. Většinou nesmí být starší než 3 měsíce. Pojišťovna vám příspěvek proplatí, když si podáte speciální žádost. Kde ji najdete a jak ji podat vám poradí ve vaší pojišťovně. Podmínkou pro získání příspěvků je nemít u zdravotní pojišťovny dluhy.

Ošetří mě lékař, i když mám na pojištění dluh?

Ano, ošetří vás. Stejně tak i dostanete kartičku pojištěnce. Pokud si chcete platby zkontrolovat, můžete si od své zdravotní pojišťovny vyžádat vyúčtování pojistného zdarma.

Problém s lékařem

Každý občas potřebuje doktora. Najděte si lékaře, který má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou.

Dnes už nezáleží na tom, jestli je ordinace blízko vašeho bydliště, nebo ne. Záleží na vás, kam budete chtít za lékařem dojíždět. Pokud máte s hledáním doktora problém, pomůže vám zdravotní pojišťovna.

Kdy vás může lékař odmítnout nebo péči ukončit?

Odmítnout pacienta nebo ukončit jeho péči lze jen ze zákonných důvodů. Lékař vás může odmítnout třeba v případě, že nemá uzavřenou smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Lékař vás musí ošetřit v akutních případech a při porodu.

Žádat můžete písemné potvrzení s uvedením důvodu odmítnutí/ukončení peče.

Co dělat, když nejste s lékařem spokojeni?

V případě nespokojenosti můžete vyhledat jiného lékaře, který má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou.

Pokud si chcete stěžovat a docílit třeba zlepšení přístupu do budoucna, můžete bezplatně podat stížnost. Stěžovat si můžete nejprve řediteli nemocnice nebo přímo lékaři (jde-li o samostatného praktického lékaře, zubaře nebo jiného odborného lékaře).

A pokud nebudete souhlasit s odpovědí ředitele nemocnice/lékaře, můžete se obrátit na krajský úřad v kraji, ve kterém je nemocnice/ordinuje lékař. S postupem úřadu se poté můžete obrátit i na veřejného ochránce práv. Stížnosti na lékaře řeší také Česká lékařská komora nebo na zubaře Česká stomatologická komora.

Kontakt

saste.roma@fnusa.cz

Kontaktní formulář

Přečetl jsem si informace o ochraně osobních údajů.

Kde nás najdete?

Mezinárodní centrum klinického výzkumu
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

iconPekařská 664/53, 656 91 Brno-střed

iconiconNemocnice u sv. Anny