Představitelé projektu Saste Roma prezentovali na závěrečné konferenci své výsledky
Projekt Saste Roma pomohl nejen lidem z vyloučených lokalit, na které se primárně zaměřoval, ale i odborné veřejnosti. Metodika a výsledky projektu totiž poskytly cenné postřehy pro implementaci zdravotně-vzdělávacích aktivit, která ve vyloučených lokalitách vyžaduje specifický přístup. Proto realizátoři projektu 29. února v Brně uspořádali závěrečnou konferenci, kde výsledky představili nejen široké veřejnosti, ale i kolegům z praxe.
Společný den byl zahájen tiskovou konferencí za účasti médií, na které výzkumný tým představil veřejnosti klíčové body problematiky a cíle projektu. Na tiskovou konferenci navázal evaluační workshop, v rámci kterého byli účastníci podrobně seznámeni s průběhem a výsledky tříletého projektu. Prostor dostali také partneři a spolupracovníci projektu, kteří prezentovali výsledky svých projektů v oblasti zdraví a zapojili se do diskuse o možnostech zlepšení budoucích projektů zaměřených na danou cílovou skupinou.
Problematiku zdravotní gramotnosti Romů a dosažené výsledky projektu prezentovala Hana Maršálková, vedoucí projektu Saste Roma. Po ní převzala slovo PR specialistka projektu Hana Frajt Cukrová, aby představila vytvořené vzdělávací nástroje a jejich implementaci. Jako efektivní pro komunikaci s cílovou skupinou se osvědčily zdravotní brožury, videoklipy či online reklama, kterými bylo osloveno více než 80 000 Romů. Specificky o kulturně-senzitivních vzdělávacích brožurách pak mluvila Marcela Ely, která na jejich vývoji úzce spolupracovala s řadou expertů i s cílovou skupinou. Brožur se během projektu rozdalo přes 45 000 a na jejich distribuci se podílelo 8 mediátorů Saste Roma, mediátoři a koordinátoři zdraví Státního zdravotního ústavu a 14 neziskových organizací.
Závěrem shrnuly Ekaterina Volevach a Anežka Novotná výsledky terénního výzkumu. Ten poukázal například na to, že mezi hlavní zdravotní problémy ve vyloučených lokalitách patří vysoká prevalence kouření, nízká fyzická aktivita a špatné stravovací návyky. Ve zkoumané romské populaci kouří 87 % klientů, polovina se nevěnuje žádné fyzické aktivitě a slazené nápoje denně konzumuje kolem poloviny zkoumaného vzorku. Výsledky výzkumu budou v následujících měsících analyzovány.