Projekt Saste Roma dospěl ke svému cíli: vzdělal Romy o nemocech a pomohl změnit jejich životní styl
Projekt Saste Roma, který si vytyčil za cíl posílit zdravotní gramotnost ve vyloučených lokalitách České republiky, je po třech letech u konce a přinesl kýžené výsledky. Komunita získala nejen přístup k informacím o závažných nemocech a jejich příznacích, ale také začala i více dbát na své zdraví a vyhledávat lékařskou pomoc.
Projekt skončil 31. března a během jeho trvání se podařilo oslovit více než 80 000 obyvatel těchto lokalit. Do projektu se zapojilo přes 420 klientů z vyloučených lokalit, 8 mediátorů a síť zhruba 40 odborníků složená z lékařů různých oborů, specialistů na podporu zdraví, zástupců neziskových organizací, odborníků romského původu, sociologů, pedagogů a specialistů na propagaci. Díky jejich úsilí vznikla řada vzdělávacích nástrojů formou školení, videí, her a brožur, jejichž prostřednictvím se Romové dozvěděli bližší informace o mozkové mrtvici, srdečním infarktu, cukrovce 2. typu, duševních a onkologických onemocněních, a řadě dalších.
Součástí edukace bylo i využití školního programu HOBIT, který se zaměřuje na vzdělávání žáků 2. stupně základních škol. „E-learningový program HOBIT nabízí výukové moduly o nejzávažnějších civilizačních onemocněních a kopíruje tak zdravotní oblasti, na které jsme se zaměřili i při vzdělávání dospělých. Program jsme pilotně testovali na 8 školách s vyšším počtem dětí z vyloučených lokalit, a to v Brně a Ostravě. Celkově pak touto výukou prošlo přes 1000 dětí z vyloučených lokalit a edukace byla stejně efektivní jako u majority,“ přiblížila vedoucí projektu Hana Maršálková.
Přestože projekt skončil, bude ještě minimálně po dobu dvou let poskytovat informace pomocí webu, aplikací a e-learningů. Tiskoviny je možné objednat na tomto odkaze. Více o projektu a jeho výsledcích se můžete dozvědět na Festivalu projektů EHP a Norska, který se koná 21. září v Praze.
Jak projekt vznikl?
Průměrný věk dožití u obyvatel vyloučených lokalit je ve srovnání s většinovou populací přibližně o dvacet let nižší. Romové totiž trpí až dvakrát častěji výskytem závažných nemocí. Příčinou tohoto problému byla právě neznalost, jak se o své zdraví efektivně starat. Proto v roce 2021 odstartoval v Mezinárodním centru klinického výzkumu FNUSA a LF MU projekt Saste Roma s cílem posílit gramotnost o závažných onemocněních a jejich prevenci.
Na projektu spolupracovalo Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně s Fakultní nemocnicí Brno, Masarykovým onkologický ústavem v Brně a Státním zdravotním ústavem. Projekt byl financován z Fondů EHP a Norska 2014-2021.
O výzkumu
Prostřednictvím vytvořených edukačních brožur, které se zaměřovaly na 10 onemocnění, byla provedena randomizovaná kontrolovaná studie, jejíž cílem bylo vyhodnotit reálný dopad nástroje na zdravotní stav cílové skupiny. Hodnocena byla například změna ve znalostech symptomů a rizikových faktorů, ale také změna v přístupu ke svému zdraví a vyhledání odborné lékařské pomoci. Výsledky výzkumu, metodiku a námi vytvořené nástroje budeme sdílet s organizacemi, které se zdravotní osvětě cílové skupiny budou dále věnovat.